Українська армія може поповнитися легкими турбогвинтовими штурмовиками EMB-314 Super Tucano (A-29) з Бразилії.
Що це за літаки і як вони можуть бути корисними Повітряним силам ЗСУ?
Твіт президента Бразилії

Нещодавно українські військові льотчики провели у Португалії тестові польоти на легких бразильських штурмовиках фірми Embraer EBN-314 Super Tucano.
«Попередньо українська делегація відвідала Бразилію з наміром оцінити виробничі потужності та обговорити можливе придбання цих літаків», — йшлося у сюжеті українського «Військового телебачення».
А вже 24 жовтня президент Бразилії після зустрічі з українським колегою Володимиром Зеленським у Японії написав у Twiiter: «Україна хоче військову авіацію».
Ucrânia quer aviões militares do 🇧🇷. Presidente ucraniano tem interesse em comprar aviões Super Tucano. O Ministro de Relações Exteriores, @ernestofaraujo , avaliou a possibilidade dos ucranianos adquirirem a aeronave KC-390, cargueiro militar fabricado no Brasil. @RenovaMidia
— Jair M. Bolsonaro (@jairbolsonaro) October 23, 2019
За його словами, українська сторона зацікавилася придбанням вже згаданих бойових літаків Super Tucano, а також військових транспортників Embraer KC-390.
Щоправда, пресслужба Володимира Зеленського про такі плани після зустрічі нічого не писала.
Однак твіт бразильського президента разом з повідомленнями українського «Військового телебачення» про «ознайомчі польоти» змусили всерйоз задуматися над перспективами Super Tucano в українському небі.
Super Tucano

EMB-314 Super Tucano бразильської фірми Embraer — один з найуспішніших продуктів авіапрому Бразилії.
Його розробляли як легкий штурмовик для підтримки піхоти та боротьби з партизанами.
Перший політ відбувся у 1999 році, й з того часу вироблено понад 250 таких машин, які постачали у понад 15 країн (включно зі США).
Super Tucano — претендент на заміну реактивних штурмовиків підтримки в американській армії.
«Коли рота морпіхів не може обійти захищений бункер, групу танків чи штурмує глибоко ешелоновану оборону, питань виникає не так багато — вони передають координати цілі і чекають, поки прилетить F/A-16», — відзначає оглядач Павло Аксьонов.
Утім, за його словами, проблеми починають виникати, коли таким літакам доводиться чекати, коли їх викличуть, перебуваючи неподалік від поля бою, або кружляти над ним.

Super Tucano — один з найуспішніших проектів бразильського авіапрому. Цей літак перебуває на озброєнні багатьох країн, включно з Колумбією, Чилі, Індонезією і Афганістаном
«У військовій авіації існує термін loiter time — час, протягом якого літак може перебувати у певній зоні в очікуванні виклику. У легкомоторних літаків з економічним турбогвинтовим двигуном цей показник набагато вище, ніж у винищувачів з потужним реактивним двигуном, що споживає багато палива. Такий штурмовик може довго супроводжувати піхоту, швидко реагуючи на запити підтримки», — пояснював Павло Аксьонов.
І як одну з альтернатив F-16 у Повітряних силах США розглядають саме Super Tucano.
Які, до того ж, значно дешевші.
Причому Super Tucano вже пройшли випробування у бойових умовах — їх використовували колумбійські військово-повітряні сили проти повстанців із FARC, а також американці в Афганістані.
Літаки також можуть слугувати як навчальні. Наприклад, на них можуть тренуватися пілоти реактивної авіації.
Технічні і бойові характеристики

Super Tucano можуть злітати і сідати на невелику злітну смугу — 900 метрів.
Внутрішній двигун розрахований на 3,5 години польоту.
Максимальна оперативна швидкість — майже 600 км/год.
Бойовий радіус польоту — 500 км, а практична дальність — 1330 км.
Озброєний двома великокаліберними кулеметами калібру 12,7 мм з 250 набоями кожен.
До того ж літак має п’ять точок підвіски для озброєнь чи іншого оснащення (150 різноманітних конфігурацій того, що можна повісити).
Зокрема Super Tucano можуть бути оснащені двома ракетами класу «повітря-повітря» чи «повітря-земля», звичайними чи керованими бомбами, зовнішнім баком для пального на 320 літрів.
«Швидкі, високоманеврені та з чудовим оглядом з обох місць у кабіні для місій як удень, так і вночі», — описує ці машини сайт виробника.
Чи потрібні?

Чи підійдуть «супер тукани» для умов війни на Донбасі?
У частини військових оглядачів, утім, виникає питання, чи справді бразильські Super Tucano — слушний варіант для української армії.
Зокрема для умов війни на Донбасі, де проросійські сили мають потужні системи протиповітряної оборони.
«Машина проектувалася для боротьби з партизанами. А яке озброєння доступне бандформуванням — зенітні кулемети, автоматичні гармати, максимум ПЗРК. Тому Super Tucano хоча і має достатню велику висотність, проте явно недостатню для дій проти ешелонованої по висоті протиповітряної оборони (ППО) — а це саме те, що ми спостерігаємо в окупаційних корпусів на Донбасі», — пише військовий оглядач Михайло Жирохов.
«Жодна країна в світі не має досвіду застосування турбогвинтових машин проти російських систем ППО. А значить треба писати свої методички — а як правило це досвід, і досвід кривавий», — додає він.
На думку інших — саме такі літаки ефективні для локальних війн.
«Для умов локального конфлікту — чудовий літак. Для повномашстабного «махачу», в якому більшість аеродромів будуть зруйновані у перші години — взагалі єдиний адекватний варіант», — вважає один з учасників обговорення на профільному Telegram-чаті «Мілітарка».